Projekt szkoleniowo-badawczy Droniada OBLot

Weź udział w projekcie szkoleniowo-badawczym Fundacji Instytut Mikromakro Droniada OBLot. Naucz się tworzyć tzw. Use case w metodyce design thinking z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności, następnie zaś przeprowadź testy poligonowe. Czy systemy oparte na rojach dronów znajdą zastosowanie w działalności służb ratownictwa chemicznego?

Zadanie polega na przygotowaniu i przeprowadzeniu testów poligonowych systemów bezzałogowych i autonomicznych przez akademickie koła naukowe na potrzeby systemu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności. Będą one miały miejsce w Ośrodku Badań Lotniczych i Kosmicznych Politechniki Warszawskiej (OBLot), na lotnisku w Przasnyszu w dniach 27-29 września 2024. Zakładamy testy w dwóch próbach (test dzienny i test nocny to jedna próba).

Celem jest zbudowanie strefy buforowej między strefą skażoną zagrożeniami CBRN (chemiczne, biologiczne, radiacyjne, nuklearne oraz związane z eksplozją) a strefą czystą z wykorzystaniem dronów. Ocenimy poszczególne zespoły akademickie pod kątem stopnia gotowości technologicznej i biznesowej ich systemów bezzałogowych i autonomicznych. Dowiemy się zatem, ile należy jeszcze zainwestować, aby takie rozwiązania mogły realnie wesprzeć służby zarządzania kryzysowego i ochrony ludności.

Pomoże w tym proces mentoringowy. Zespoły akademickie otrzymają wsparcie mentorów – specjalistów z zakresu zarządzania kryzysowego, ochrony ludności, systemów bezzałogowych, komercjalizacji innowacji oraz procedur zakupowych w jednostkach administracji państwowej. Jednocześnie eksperci Fundacji Instytut Mikromakro przygotują scenariusze rozwoju rynku dronowego do 2040 r., w tym w obszarze zarządzania kryzysowego i ochrony ludności, aby pokazać potencjalne korzyści z rozwoju tej technologii.

Design thinking

Dzięki zastosowaniu jednej z technik metodyki ”design thinking” – przypadku użycia (ang. Use Case), każdy z zespołów nauczy się, jakie funkcjonalności powinien mieć projektowany system oraz z jakimi wyzwaniami należy się zmierzyć. Zwiększy się też świadomość młodych analityków i projektantów, a także umożliwi interakcję i wymianę doświadczeń zespołu projektowego z przyszłymi użytkownikami systemu – Państwową Strażą Pożarną (PSP), Ochotniczą Strażą Pożarną (OSP), policją, Generalnym Inspektoratem Ochrony Środowiska (GIOŚ) oraz Rządowym Centrum Bezpieczeństwa (RCB). Uczestnicy będą mogli sprawdzić swoje rozwiązanie i poddać je ocenie ekspertów w formule konkursowej.

Realizacja zadań postawionych konstruktorom zakończy się zebraniem wniosków i przedstawieniem rekomendacji w formie raportu, za co odpowiada Sławomir Kosieliński, prezes zarządu Fundacji Instytut Mikromakro, zwany dalej Organizatorem. W rezultacie Droniada OBLot posłuży pobudzaniu innowacyjności studenckiego ruchu naukowego, a także zachęceniu służb reagowania kryzysowego do wdrażania zrobotyzowanych rozwiązań i dalszych prac nad nimi z wykorzystaniem kompetencji akademickich zespołów badawczo-rozwojowych.

Regulamin OBlot

Scenariusze rozwoju rynku dronowego

Use Case musi być pokazany w szerszym kontekście. Konieczne jest przygotowanie scenariuszy rozwoju rynku dronowego. Ich publikacja wskaże kierunki rozwoju rynku dronowego, miejsce dla takich rozwiązań nie tylko w ochronie ludności i zarządzaniu kryzysowym, ale także w monitoringu wizyjnym, logistyce, rolnictwie i misjach poszukiwawczo-ratowniczych. Stanie się bazą do pracy nad innymi przypadkami użycia.

Wobec tego poszukujemy głównego autora – redaktora naczelnego raportu, który przeprowadzi cały proces przygotowania scenariuszy w konsultacji z rynkiem. Autor musi się wykazać:

  • znajomością metodyki foresight poprzez udział w co najmniej dwóch projektach foresightowych w latach 2006 – 2024 
  • redakcją co najmniej pięciu raportów o tematyce technologicznej od 2014 roku 
  • samodzielną pracą badawczą nad rynkiem dronów w Polsce 
  • publikacją co najmniej 20 artykułów o rynku dronów w Polsce i  na świecie, w tym o zarządzaniu kryzysowym i ochronie ludności. 

Na zgłoszenia czekamy do 10 lipca. 

Facebook
Twitter
LinkedIn